Кошик 0

Теорії теплопередачі

Попит на дерев'яне індивідуальне житлове будівництво в останні два десятиліття активно зростає. Воно не дивно, суєтність міського життя напружує, хочеться затишку і спокою за межами міста. Одним з показників затишку є тепло в будинку, тому ця стаття присвячена утеплителям і утепленню дерев'яного будинку.

Утеплення дерев'яного будинку
Приступаючи до будівництва, майбутній домовласник повинен вибрати не тільки зовнішній вигляд і планування будинку, а й прорахувати майбутні витрати на утримання та експлуатацію свого житла. Істотну частку цих витрат складуть витрати на опалення, вентиляцію та кондиціювання. Звідси виникають питання: як знизилася не тепловтрати і які матеріали вибрати як утеплювач?

Яким чином знизити тепловтрати?
Кращим помічником в цьому питанні будуть знання про процеси переносу вологи і тепла в будинку.  Користуючись цими знаннями можна вибрати оптимальні матеріали для утеплення, правильно розмістити шари теплової, парової та гідроізоляції, тим самим захистивши будинок від грибкових уражень і відсирівання.


До речі, теплоізоляційні властивості клейового бруса значно перевершують ті ж властивості цегли та бетону. Теплопровідність масивної деревини вище, ніж клейової. Клейові прошарки в брусі є відмінними теплоизоляторами, а шипові з'єднання на ламелях створюють кілька контурів ущільнення, перешкоджаючи потраплянню холодного повітря всередину будинку.

Відповідно до теорії теплопередачі, температури в різних зонах приміщення завжди приблизно однакові, незалежно від розташування джерел тепла.  Пояснюється це тим, що існує три способи теплової передачі: теплопровідність, конвекція, випромінювання. Через зовнішні стіни, дах, двері та вікна (інакше огороджувальні конструкції) передача здійснюється в основному теплопровідністю, яка характеризується коефіцієнтом теплопровідності. Чим вище цей коефіцієнт у матеріалу, тим гірше його властивості теплоізоляції.

Існуюча різниця температур на внутрішніх і зовнішніх поверхнях огороджувальних конструкцій є причиною виникнення теплового потоку, рух якого направлено в бік зниження температури. Тепловий потік стикається з термічним опором матеріалу, з якого виконана захисна конструкція. Щоб підвищити термічний опір стін, дверей, вікон і даху використовується утеплювач.


Утеплювач приймає на себе функцію теплозбереження. Довговічність, комфортність і енергоефективність будинку безпосередньо залежать від здатності утеплювача довгий час виконувати цю функцію.

Матеріали, з яких виконана конструкція будинку, ніколи не бувають абсолютно сухими через процеси сорбції і конденсації водяної пари. Волога в будинку з'являється в результаті діяльності людини: прання, прибирання, готування, розведення кімнатних рослин. Інші види діяльності так само, можуть стати причиною появи парів в приміщеннях будинку. При зволоженні матеріалу різко зростає коефіцієнт теплопровідності, який є не постійною величиною і змінюється в залежності від вологості, щільності, а у випадку з деревиною від напрямку теплового потоку. Конструкції зовнішніх огороджень повинні бути зроблені так, щоб в них не виникало конденсату, і не збиралася волога. Для гарного теплозахисту будинку важливо, щоб утеплювач був захищений від зволоження.

Які матеріали вибрати як утеплювач?
Відповідними для теплоізоляції вважаються будівельні матеріали з коефіцієнтом теплопровідності менше 0,2 Вт / м.кв.. Матеріали для теплової ізоляції класифікуються наступним чином:

Утеплення дерев'яного будинку

  • Неорганічний волокнистий (базальт, мінеральні волокна і скловолокно);
  • Пінний неорганічний (спучений перліт, піноскло);
  • Пенопластіковий органічний (пінопласти - полістирол, поліуретан);
  • Природний органічний матеріал (деревна вата, пробка, папір).
  • Неорганічна волокниста теплоізоляція проводиться з природних матеріалів (кремінь, базальт), так і зі скловолокна. Утеплювачі цього виду володіють високими теплоізоляційними властивостями і пожежобезпечними, в них не розмножуються грибки і бактерії.

Випускаються такі різновиди цієї ізоляції:

  • Мати - наповнювач між стійками стін і кроквами;
  • Напівтверді плити - використовуються як доповнення до ростверку, підходять для будівництва похилого даху з вентиляцією, але без повітряного зазору і між кроквами;
  • Тверді плити - наповнювач для підлоги та перекриття.
  • Утеплення дерев'яного будинку
  • Базальтова вата являє собою сукупність дуже тонких і гнучких склоподібних волокон. Такі волокна утворені при розпилюванні розплавленої шихти. Базальтова вата високої якості, не обсипається , м'яка і приємна на дотик.

Скловата складається з шовковистих світлих гнучких і тонких скляних ниток, які отримані витягуванням розплавленого скла. Скловолокно є однією з різновидів мінеральної вати. Цей вид утеплювача має підвищену гігроскопічність, відповідно при складуванні, монтажі та експлуатації вимагає надійного захисту від усіх видів вологи.

Якщо порівнювати скловату і базальтову вату, то переваги явно буде за другою. Базальтова вата перевершує скловолокно за деякими характеристиками: по водопоглинанню (нижче, ніж у скловати), гидролитичній стійкості, терміну служби. Скловата злежуваеться після декількох років, в результаті чого відбувається утворення конденсату.

Базальтова вата добре тримає первісну форму, в результаті хаотичного розташування волокон.

Пенопластіковий органічний утеплювач (пінний полістирол) має низьку вартість, хорошими властивостями теплоізоляції, низькою об'ємною масою.  Зберігає форму, добре піддається обробці, має низьку вологоємність і не завдає шкоди здоров'ю. При всіх перевагах протипожежні властивості і акустичні показники у нього гірше, ніж у неорганічної волокнистої ізоляції.  Саме через свою горючість, а так само через низьку паропроникність цей вид утеплювача найменш підходить для утеплення дерев'яного будинку.